ANALIZ-BANNER

Analiz Programlarımız

Fastweb Mali Analiz Pro

Fastweb Mali Analiz Pro

Fastweb Mali Analiz Pro; internet üzerinden bilanço ve gelir tablosu verileriyle, temel ve haber analiz yapabilmeyi sağlayan bir programdır. Sadece bilanço dönemleri değil her zaman kullanmayı isteyeceğiniz ayrıca eklenen çeşitli analizleri ve anlaşılmayı kolaylaştıran görselliği ile etkili temel analiz yapabileceğiniz web programıdır.

Temel Analiz:

Fastweb Mali Analiz Pro, temel analiz konusunda çalışma yapan, amatör veya profesyonel tüm kullanıcılarına, detaylı temel analiz uygulamaları sunmaktadır.

Gelir Tablosu

Bir şirketin mali analizini yaparken tek başına bilanço verileri yeterli değildir. Bilançolarla birlikte yayınlanan gelir tablosu ve bilanço kalemleri arasındaki ilişkileri kullanarak oluşturulan rasyolar, şirket ve sektör hakkında detaylı bilgilere sahip olmanızı sağlar.

 

 

Fastweb Mali Analiz Pro Nedir? Neden Fastweb Mali Analiz Pro? Yenilenen Analizler Yeni Eklenen Analizler
Fastweb Mali Analiz Pro’nun Özellikleri Nelerdir? Fastweb Mali Analiz Pro’nun Avantajları
FonBul +

Fonbul Plus

www.fonbul.com

Fonbul Plus; bütün emeklilik ve yatırım fonlarının güncel verilerine ulaşabileceğiniz, fon bazında analizler yapabileceğiniz, güncel fon haberlerini takip edebileceğiniz, teknik analiz yapabileceğiniz, ayrıca emeklilik ve yatırım sistemindeki fonlarınıza yön verebileceğiniz kullanıcı dostu arayüzüne sahip bir web programıdır.

Genel Görünüm

En çok yükselen ve düşen fonların fiyatlarını ve değişimlerini Fonbul + ile takip edebilir, günün özeti tablosunda emeklilik ve yatırım fonlarının portföy değerine, yatırımcı sayısına ve daha birçok bilgisine ulaşabilirsiniz. Ayrıca emeklilik ve yatırım fonları piyasası için günlük yorum da Fonbul+’ta mevcuttur. Bist, Dolar, Euro ve altın piyasalarına ait kapanış bilgilerine de ulaşabilirsiniz.

Fon Sınıflarında Günlük Değişimler

Emeklilik ve yatırım fonları sınıflarında bugün kaç fon yükselirken kaç fon düştü? İlgili fon sınıfının portföy değeri ne kadar oldu? Emeklilik ve yatırım fon sınıflarındaki, günün en fazla kazandıran ve kaybettiren fonları hangileri? Emeklilik ve yatırım fon sınıflarındaki fonların günlük ortalama getirileri ne kadar değişti? Bütün bu soruların cevabı Fonbul+ platformunun “Fon Sınıflarında Bugün” sayfasında.

 

 

Fonbul Plus Nedir? Neden Fonbul Plus? Fonbul Plus Fonbul Plus ile Analizler
FonBul + Emeklilik Fonları

Fonbul Plus Emeklilik

www.fonbulemeklilik.com

Fonbul Plus Emeklilik Fonları; bütün bireysel emeklilik fonlarının (gönüllü ve otomatik katılım emeklilik fonlarının tamamının) güncel verilerine ulaşabileceğiniz, fon bazında analizler yapabileceğiniz, güncel fon haberlerini takip edebileceğiniz, teknik analiz yapabileceğiniz ve bireysel emeklilik sistemindeki fonlarınıza yön verebileceğiniz kullanıcı dostu arayüzüne sahip bir web programıdır.

Genel Görünüm

En çok yükselen ve düşen bireysel emeklilik fonları fiyatlarını ve değişimlerini Fonbul+ Emeklilik Fonları ile takip edebilir, günün özeti tablosunda bireysel emeklilik fonlarının portföy değerine, yatırımcı sayısına ve daha birçok bilgisine ulaşabilirsiniz. Ayrıca bireysel emeklilik fonları piyasası için günlük yorum da Fonbul+’ta mevcuttur. Bist, Dolar, Euro ve altın piyasalarına ait kapanış bilgilerine de ulaşabilirsiniz

Fon Sınıflarında Günlük Değişimler

Bireysel emeklilik fonları sınıflarında bugün kaç fon yükselirken kaç fon düştü? İlgili fon sınıfının portföy değeri ne kadar oldu? Bireysel emeklilik fon sınıflarındaki, günün en fazla kazandıran ve kaybettiren fonları hangileri? Bireysel emeklilik fon sınıflarındaki fonların günlük ortalama getirileri ne kadar değişti? Bütün bu soruların cevabı Fonbul+ Emeklilik Fonları platformunun “Fon Sınıflarında Bugün” sayfasında.

 

 

Fonbul Plus Emeklilik Nedir? Neden Fonbul Plus Emeklilik? Fonbul Plus Emeklilik’te Neler Var? Fonbul Plus Emeklilik ile Analizler
FonBul + Yatırım Fonları

Fonbul Plus Yatırım

www.fonbulyatirim.com

Fonbul Plus Yatırım Fonları; bütün yatırım fonlarının güncel verilerine ulaşabileceğiniz, fon bazında analizler yapabileceğiniz, güncel fon haberlerini takip edebileceğiniz, teknik analiz yapabileceğiniz, yatırım fonlarınıza yön verebileceğiniz ve daha birçok bilgiye bir arada ulaşabileceğiniz kullanıcı dostu arayüzüne sahip bir web programıdır.

Genel Görünüm

En çok yükselen ve düşen yatırım fonları fiyatlarını ve değişimlerini Fonbul+ Yatırım Fonları ile takip edebilir, günün özeti tablosunda yatırım fonlarının portföy değerine, yatırımcı sayısına ve daha birçok bilgisine ulaşabilirsiniz. Ayrıca yatırım fonları piyasası için günlük yorum da Fonbul ’da mevcuttur. Bist, Dolar, Euro ve altın piyasalarına ait kapanış bilgilerine de ulaşabilirsiniz.

Fon Sınıflarında Günlük Değişimler

Yatırım fonları sınıflarında bugün kaç fon yükselirken kaç fon düştü? İlgili fon sınıfının portföy değeri ne kadar oldu? Yatırım fonları sınıflarındaki günün en fazla kazandıran ve kaybettiren fonları hangileri? Yatırım fon sınıflarındaki fonların günlük ortalama getirileri ne kadar değişti? Bütün bu soruların cevabı Fonbul+ Yatırım Fonları platformunun “Fon Sınıflarında Bugün” sayfasında.

 
Fonbul Plus Yatırım Nedir? Neden Fonbul Plus Yatırım? Fonbul Plus Yatırım’da Neler Var? Fonbul Plus Yatırım ile Analizler
Finansmatik
Finansmatik.com,  sermaye ve para piyasası enstrümanlarına  yönelik  geliştirilmiş, farklı türlerde spesifik  finansal  hesaplama araçlarını,  tek bir çatı altında toplayan,  web tabanlı  finansal hesap makinesi portalıdır.
Finansmatik.com içerisinde yer alan tüm hesaplamalar, Borfin eğitim portalının, finans alanında uzman eğitmenlerince test edilerek, bireysel ve kurumsal yatırımcıların hizmetine sunulmuştur.
Türkiye’de bir ilk olarak, hesaplama araçlarının kullanımları, videolu anlatımlarla desteklenmiştir.
Finansmatik.com ile, bütün finansal hesaplamalarınızı çok kolay bir şekilde yapabileceksiniz. Pratik hesaplama araçları ile finans piyasalarına ilişkin en karmaşık formülleri bile, tek tuşla hesaplayabileceğiniz bir platform hazırlanmıştır.
Neler Yapabilirsiniz? Hesap Makineleri Fiyat
QueenStocks RE Professional

Queenstocks Professional Pro Nedir?

QueenStocks Professional, hisse senedi piyasasında yatırım yapan bireysel yatırımcılar ve uzman profesyoneller için geliştirilmiş ileri teknolojiye sahip analiz ve simülasyon yazılımıdır. QueenStocks Professional, piyasalarda hisse senedi seçiminde kullanılan klasik yöntemlerin tümünü içerir. Bu yöntemleri herhangi bir hisse, sektör veya dönem bazında test edebilir. Queenstocks Professional’da ayrıca dilediğiniz teknik ya da temel değişkenle tek bir hisseye, sektöre ya da piyasanın belirgin bir dönemine özel model oluşturabilir, bu modelleri gerçek verilerle test edebilirsiniz.

 

Stratejinizi Siz Seçin

Büyüme, karlılık gibi temel verilerle MACD, RSI gibi teknik verileri dilediğiniz gibi birleştirin ve seçtiğiniz hisse senedine özel olarak yatırım stratejinizi oluşturun.

Hisse Seçimine Dair Her Şey

QueenStocks Portfolio Selection yatırımcıların hisselerin farklı özelliklerine göre butik stratejiler geliştirmesine, bu stratejileri gelişmiş simülasyonlarla test etmesine ve özel portföyler oluşturmasına olanak sağlar.

 

Profesyonellerle Kıyaslayın

QPS ile farklı yatırım stratejilerinin performansını gerçek verilerle kıyaslayabilirsiniz. Warren Buffet, Peter Lynch, Benjamin Graham, William O’Neil, Martin Zweig ve Piotroski gibi yatırım gurularının yöntemlerini Borsa İstanbul’da işlem gören hisselerle test edin.

Pratik Portföy Oluşturma

Queenstocks ile hisse senedine ya da sektörlere ilişkin karmaşık modeller oluşturabilir, oluşturacağınız portföyü bu modellerle geçmişe yönelik gerçek verilerle test edebilirsiniz.

 

Queenstocks Professional Nedir? Neden Queenstocks Professional? Queenstocks Professional’da Neler Var? Queenstocks Professional İle Hangi Analizleri Yapabilirsiniz?
Queenstocks Professional’ın Özellikleri Nelerdir? Queenstocks Professional’ın Avantajları
QueenStocks RE Analyst

Queenstocks Analyst Nedir?

QueenStocks Analyst, hisse senedi piyasasında yatırım yapan bireysel yatırımcılar ve uzman profesyoneller için geliştirilmiş ileri teknolojiye sahip analiz ve simülasyon yazılımıdır. QueenStocks Analyst, piyasalarda hisse senedi seçiminde kullanılan klasik yöntemlerin tümünü içerir. Bu yöntemleri herhangi bir hisse, sektör veya dönem bazında test edebilir. Queenstocks Analyst’te ayrıca dilediğiniz teknik ya da temel değişkenle tek bir hisseye, sektöre ya da piyasanın belirgin bir dönemine özel model oluşturabilir, bu modelleri gerçek verilerle test edebilirsiniz.

 

Stratejinizi Siz Seçin

Büyüme, karlılık gibi temel verilerle MACD, RSI gibi teknik verileri dilediğiniz gibi birleştirin ve yatırım stratejinizi oluşturun.

Hisse Seçimine Dair Her Şey

QueenStocks Analyst Portfolio Selection, yatırımcıların hisselerin farklı özelliklerine göre butik stratejiler geliştirmesine, bu stratejileri gelişmiş simülasyonlarla test etmesine olanak sağlar.

 

Pratik Portföy Oluşturma

QueenStocks Analyst ile hisse senedine ya da sektörlere ilişkin karmaşık modeller oluşturabilir, oluşturacağınız portföyü bu modellerle geçmişe yönelik gerçek verilerle test edebilirsiniz.

Portföy Model Test Etme

QPS Analyst ile Warren Buffet, Peter Lynch, Benjamin Graham, William O’Neil, Martin Zweig ve Piotroski gibi yatırım gurularının yöntemlerini Borsa İstanbul’da işlem gören hisselerle test edin.

Queenstocks Analyst Nedir? Neden Queenstocks Analyst? Queenstocks Analyst’te Neler Var? Queenstocks Analyst İle Hangi Analizleri Yapabilirsiniz?
Queenstocks Analyst’in Özellikleri Nelerdir? Queenstocks Analyst'in Avantajları
QueenStocks RE Investor

Queenstocks Investor Nedir?

QueenStocks, hisse senedi piyasasında yatırım yapan bireysel yatırımcılar ve uzman profesyoneller için geliştirilmiş ileri teknolojiye sahip analiz ve simülasyon yazılımıdır. QueenStocks, piyasalarda hisse senedi seçiminde kullanılan klasik yöntemlerin tümünü içerir. Bu yöntemleri herhangi bir hisse, sektör veya dönem bazında test edebilirsiniz. Queenstocks klasik yöntemler dışında dilediğiniz teknik ya da temel değişkenle tek bir hisseye, sektöre ya da piyasanın belirgin bir dönemine özel model oluşturmanıza ve bu modeli gerçek verilerle test etmenize de olanak sağlar.

 

Stratejinizi Siz Seçin

Queenstocks’ta büyüme, karlılık gibi temel verilerle MACD, RSI gibi teknik verileri pratik ve kullanıcı dostu arayüz ile dilediğiniz gibi birleştirin ve size özel yatırım stratejinizi oluşturun.

Hisse Seçimine Dair Her Şey

QueenStocks Portfolio Selection, yatırımcıların hisselerin farklı özelliklerine göre butik stratejiler geliştirmesine, bu stratejileri gelişmiş simülasyonlarla test etmesine olanak sağlar.

 

Pratik Portföy Oluşturma

Queen Stocks ile hisse senedine ya da sektörlere ilişkin karmaşık modeller oluşturabilir, oluşturacağınız portföyü bu modellerle geçmişe yönelik gerçek verilerle test edebilirsiniz.

Portföy Model Test Etme

QPS ile Warren Buffet, Peter Lynch, Benjamin Graham, William O’Neil, Martin Zweig ve Piotroski gibi yatırım gurularının yöntemlerini Borsa İstanbul’da işlem gören hisselerle test edin.

Queenstocks Investor Nedir? Neden Queenstocks Investor? Queenstocks Investor’da Neler Var? Queenstocks Investor İle Hangi Analizleri Yapabilirsiniz?
Queenstocks Investor’ın Özellikleri Nelerdir? Queenstocks Investor’ın Avantajları
Firma Değerleme (Kullanıcı Firmaları)

Firdeg Kullanıcı Firmaları
Firma Değerleme ve Finansal Risk Analizi

Türkiye’nin En Kapsamlı Web Tabanlı Firma Değerleme ve Finansal Risk Analizi Platformu, internet üzerinden çalışmakta olan web tabanlı bir firma değerleme yazılımıdır. MGA SOFT firması tarafından geliştirilmiş olup, Türkiye’de programın ana dağıtıcısı Finnet Elektronik Yayıncılık Ltd. Şti.’ dir.

Firdeg Özel’le istediğiniz firmaların verisini programa kolayca yükleyerek üzerinde istediğiniz finansal çalışmayı yapın. Neler yapabilirsiniz;

Sadece Firma Kodunu Girerek

Karşılaştırmalı Tablolar Analizi, Dikey Yüzdeler Analizi, Trend Analizi ve Oran Analizi yöntemleri ile finansal analiz yapabilirsiniz.

Firma için sistemin ürettiği tahmini finansal derecelendirme notu ile firmanın finansal riskinin mevcut durumunu ve tarihsel gelişimini görebilirsiniz.

Belirleyeceğiniz Varsayımlarla Kolayca

Uzun vadeli(15 yıla kadar) finansal tahmin/finansal planlama yapabilirsiniz.

Finansal tahmin sonrası tahmini veriler üzerinden finansal analiz yapabilir, programın hesaplamış olduğu firmanın gelecekteki önemli finansal oranlarını ve derecelendirme notunu değerlendirebilirsiniz.

Uluslararası genel kabul görmüş değerleme yöntemleri olan, indirgenmiş nakit akımları, göreceli değerleme(piyasa çarpanları) ve net aktif değeri yöntemlerine göre firmaların tahmini değerini hesaplayabilirsiniz.

Programdaki Verileri Aktararak

Program üzerindeki tüm tablo ve özel grafikleri istediğiniz ortama aktararak, değerleme, finansal durum değerlendirme ve finansal planlama raporları yazabilirsiniz.

(*) Firdeg Kullanıcı Firmaları uygulamasını kullanmak için ayrıca, değerleme yapmak istediğiniz firma adedi kadar firma tanımlama lisansı almanız gerekmektedir. Firma tanımlama lisanlarını ihtiyacınıza göre beşer adetlik paketler halinde alıp, bir yıl süresince kullanabilirsiniz.

Firma Değerleme

Gerek halka açık gerekse halka açık olmayan tüm firmaların değerlemesini, genel kabul görmüş değerleme yöntemleriyle yapabilirsiniz. Modülde yer alan yöntemler aşağıdaki gibidir:

 • İndirgenmiş Nakit Akımları
 • Göreceli Değerleme(Piyasa Çarpanları)
 • o Firma Değeri/FAVÖK Oranı (FD/FAVÖK)
 • o Firma Değeri/Satış Oranı (FD/S)
 • o Fiyat Kazanç Oranı (F/K)
 • o Fiyat Defter Değeri Oranı (PD/DD)
 • o Fiyat Satış Oranı (F/S)
 • Net Aktif Değeri

Tarihsel mali tablo verileri girişi ve yönlendirmeler ile belirleyeceğiniz varsayımlarla kolayca istediğiniz firmanın değerlemesini yapabilirsiniz.

Finansal Performans Değerlendirme

İstediğiniz firmanın finansal performansını genel kabul görmüş finansal analiz teknikleri ile değerlendirebilirsiniz. Bu çerçevede modülde aşağıdaki finansal analiz araçlarını kullanabilirsiniz;

 • Karşılaştırmalı Tablolar Analizi
 • Dikey Yüzdeler Analizi
 • Trend Analizi
 • Oran Analizi
 • o Likidite Oranları
 • o Finansal Yapı Oranları
 • o Aktivite Oranları
 • o Kârlılık Oranları
 • o Büyüme Oranları


 

 

İflas Risk Ölçümü

Finansal analizin ötesinde bu modülde, uluslararası gelişen piyasalar üzerindeki akademik çalışmalara dayalı bir tahmini derecelendirme sistemi oluşturulmuştur.

Mali tablo verilerine dayalı olarak sistemin ürettiği tahmini derecelendirme notu sayesinde firmanın iflas riski ve kredi değerliliği konusundaki dönemsel gelişmeleri izleyebilir ve bu sayede firmadaki gelişmeleri daha sağlıklı değerlendirebilirsiniz.

Finansal Tahmin

“Finansal Tahmin Modülünde” belirli varsayımlar çerçevesinde kısa, orta ve uzun vadeli finansal tahminler yaparak, tahmini gelir tablosu, bilanço, serbest nakit akım tablosu ve finansal oranları oluşturabilirsiniz.

Tahmini finansal veriler ve rasyoların yardımıyla gelecek yıllarda firmaların risklilik, kârlılık ve büyüklük açılarından finansal olarak nerelerde olabileceği görebilirsiniz.

 
Fiyatı Firdeg Kullanıcı Firmaları Nedir? Firdeg Kullanıcı Firmaları Genel Özellikleri Firdeg Kullanıcı Firmaları Finansal Araçlar ve Raporlama
Firdeg Kullanıcı Firmaları Platform Modülleri Firdeg Avantajları Neden Firdeg Kullanıcı Firmaları?
Firma Değerleme (BİST Firmaları)

Firdeg BİST Firmaları
Firma Değerleme ve Finansal Risk Analizi

Türkiye’nin En Kapsamlı Web Tabanlı Firma Değerleme ve Finansal Risk Analizi Platformu Firdeg, internet üzerinden çalışmakta olan web tabanlı yazılımdır. MGA SOFT firması tarafından geliştirilmiş olup, Türkiye’de programın ana dağıtıcısı Finnet Elektronik Yayıncılık Ltd. Şti.’ dir.

Firdeg Bist’le halka açık Borsa İstanbul Firmaları üzerinde istediğiniz analizi yapın. Neler yapabilirsiniz;

Sadece BİST Firma Kodunu Girerek

Karşılaştırmalı Tablolar Analizi, Dikey Yüzdeler Analizi, Trend Analizi ve Oran Analizi yöntemleri ile finansal analiz yapabilirsiniz.

Firma için sistemin ürettiği tahmini finansal derecelendirme notu ile firmanın finansal riskinin mevcut durumunu ve tarihsel gelişimini görebilirsiniz.

Belirleyeceğiniz Varsayımlarla Kolayca

Uzun vadeli(15 yıla kadar) finansal tahmin/finansal planlama yapabilirsiniz.

Finansal tahmin sonrası tahmini veriler üzerinden finansal analiz yapabilir, programın hesaplamış olduğu firmanın gelecekteki önemli finansal oranlarını ve derecelendirme notunu değerlendirebilirsiniz.

Uluslararası genel kabul görmüş değerleme yöntemleri olan, indirgenmiş nakit akımları, göreceli değerleme(piyasa çarpanları) ve net aktif değeri yöntemlerine göre firmaların tahmini değerini hesaplayabilirsiniz.

Programdaki Verileri Aktararak

Program üzerindeki tüm tablo ve özel grafikleri istediğiniz ortama aktararak, değerleme, finansal durum değerlendirme ve finansal planlama raporları yazabilirsiniz.

Firma Değerleme

Gerek halka açık gerekse halka açık olmayan tüm firmaların değerlemesini, genel kabul görmüş değerleme yöntemleriyle yapabilirsiniz. Modülde yer alan yöntemler aşağıdaki gibidir:

 • İndirgenmiş Nakit Akımları
 • Göreceli Değerleme(Piyasa Çarpanları)
 • o Firma Değeri/FAVÖK Oranı (FD/FAVÖK)
 • o Firma Değeri/Satış Oranı (FD/S)
 • o Fiyat Kazanç Oranı (F/K)
 • o Fiyat Defter Değeri Oranı (PD/DD)
 • o Fiyat Satış Oranı (F/S)
 • Net Aktif Değeri

Tarihsel mali tablo verileri girişi ve yönlendirmeler ile belirleyeceğiniz varsayımlarla kolayca istediğiniz firmanın değerlemesini yapabilirsiniz.

Finansal Performans Değerlendirme

İstediğiniz firmanın finansal performansını genel kabul görmüş finansal analiz teknikleri ile değerlendirebilirsiniz. Bu çerçevede modülde aşağıdaki finansal analiz araçlarını kullanabilirsiniz;

 • Karşılaştırmalı Tablolar Analizi
 • Dikey Yüzdeler Analizi
 • Trend Analizi
 • Oran Analizi
 • o Likidite Oranları
 • o Finansal Yapı Oranları
 • o Aktivite Oranları
 • o Kârlılık Oranları
 • o Büyüme Oranları


 

 

İflas Risk Ölçümü

Finansal analizin ötesinde bu modülde, uluslararası gelişen piyasalar üzerindeki akademik çalışmalara dayalı bir tahmini derecelendirme sistemi oluşturulmuştur.

Mali tablo verilerine dayalı olarak sistemin ürettiği tahmini derecelendirme notu sayesinde firmanın iflas riski ve kredi değerliliği konusundaki dönemsel gelişmeleri izleyebilir ve bu sayede firmadaki gelişmeleri daha sağlıklı değerlendirebilirsiniz.

Finansal Tahmin

“Finansal Tahmin Modülünde” belirli varsayımlar çerçevesinde kısa, orta ve uzun vadeli finansal tahminler yaparak, tahmini gelir tablosu, bilanço, serbest nakit akım tablosu ve finansal oranları oluşturabilirsiniz.

Tahmini finansal veriler ve rasyoların yardımıyla gelecek yıllarda firmaların risklilik, kârlılık ve büyüklük açılarından finansal olarak nerelerde olabileceği görebilirsiniz.

 
Fiyatı Firdeg BİST Firmaları Nedir? BİST Firmaları Genel Özellikleri BİST Firmaları Finansal Araçlar ve Raporlama
BİST Firmaları Platform Modülleri BİST Firmaları Avantajları Neden Firdeg BİST Firmaları?
Bu site SSL Güvenlik Sistemi ile korunmaktadır.
© Borfin
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Yukarı