ANA-BANNER

Varant Trade Öğreniyorum

10 Ağustos - 10 Eylül Dönemi Son Başvuru Tarihi: 10 Eylül 2030
Türk sermaye piyasalarındaki 2001 krizinden sonra başlayan hızlı gelişme ve değişim, yatırım ürünlerinin çeşitlenmesini ve dolayısıyla yatırımcıların risk, getiri ve vade tercihlerinin daha etkin karşılanmasını olanaklı hale getirmiştir. Konvansiyonel yatırım araçlarından daha farklı özelliklere sahip olan varantlarda sağlıklı yatırım yapılabilmesi için, varantların yapılarının ve işleyişlerinin yatırımcılar tarafından çok daha iyi anlaşılması gerekmektedir.Prensip olarak yatırımcıya, bir dayanak varlığı, önceden belirlenen bir fiyattan, belirli bir tarihte veya belirli bir tarihe kadar alma ya da satma hakkı veren varantlar, dayanak varlığın bir türevidir ve dinamikleri diğer yatırım ürünlerinden farklı işlemektedir. Bu farklı işleyişe çarpıcı bir örnek olarak “düşük fiyat asimetrisini” örnek olarak verebiliriz. Diğer bazı yatırım araçlarının işleyişinden yola çıkan yatırımcılar, düşük fiyatlı varantların daha cazip olduğunu düşünseler de aslında gerçek çok farklı olabilir. Fiyatı 5 kuruşun altına inen varantlara yüksek talep gösteren yatırımcılar, ucuz varantları satın alarak kaybedebilecekleri miktarı kısıtlayabileceklerini düşünebilirler. “Fiyat o kadar düşük ki, kaybetsem ne olacak?” diyerek düşük fiyatlı varantları seçen yatırımcılar, varant fiyatı yükselirse hemen kârlarını realize edip, diğer yandan fiyat yükselişi gerçekleşmezse ellerinde tutmaya devam etmekteler. Düşük varant fiyatının, “ucuz” olarak algılanması yanlıştır. Eğer varantın fiyatı düşükse bunun ucuzluk dışında bir sebebi vardır. İhraççıların varantları değerinden düşük sattığı yanılgısına düşmemek gerekir. Bir varantın ucuz mu yoksa pahalı mı olduğunu gösteren unsur fiyat değil, örtük oynaklıktır. Buna paralel olarak varantlarda işlem yaparken “fiyatın ne kadar düşük olduğu”na değil, kaldıraç, duyarlılık, zaman kaybı, istikrarlı fiyat sağlama gibi diğer özelliklerini incelemek gerekir.Bu eğitim kapsamda varantların tüm özellikleri, alım/satım işlemleri, yatırım stratejileri eşliğinde oluşturulan gerçek portföyler üzerinden Finnet Trade Simulator Uygulaması (http://www.finnets.com/), Varant Expert ile varant analiz programı (https://www.finnet.com.tr/FinnetStore/Tr/Urun/AnalizExpert) ve İş Yatırım/Deutsche Menkul Kıymetler Aracı Kuruluşlarının Varant Analiz Web Siteleri üzerinden konu kapsamlı bir şekilde incelenmektedir.
Eğitim Ücreti
Fiyatı : 248,98 TL 248,98 TL
Kdv Oranı : %18
KDV Dahil Fiyatı : 293,80 TL 293,80 TL
Eğitimin Süresi
Eğitimin süresi satın aldığınız tarihten itibaren 4 aydır . Eğitimimizi satın aldığınız andan itibaren, Borfin’e üye girişi yaparak izlemeye başlayabilirsiniz. Eğitim, www.borfin.com.tr' de videolarla sunulmaktadır.(Eğitim videoları indirilemeyecektir.)
Eğitmenler
Doç.Dr. Evren Bolgün
Eğitimin Amacı

Katılımcılara varant piyasa verileri üzerinden gerçek zamanlı fiyatlama örnekleri aktarılacaktır. Excel tabanlı Varant Expert ve web tabanlı Finnet Trade Simulator Yazılımı ile varant ürünlerine yönelik birçok detaylı çalışmaların gerçekleştirilmesi amaçlanmaktadır.

Ne Kazandıracak

Eğitim sonunda katılımcılar, varant alım/satım işlemlerini çok daha profesyonel bir şekilde gerçekleştirebilecek, oluşturacakları çeşitli varant yatırım stratejileri vasıtasıyla kişisel risk-getiri beklentileri doğrultusunda çok daha bilinçli bir yatırım imkânına kavuşmuş olacaklardır.

Kimler Katılmalı

Türev piyasalarda bireysel veya kurumsal olarak yatırım yapan/yapmayı düşünen ya da yatırımlara yön veren herkesin katılmasını tavsiye ediyoruz.

Eğitim Programı
Varant Nedir?
Varant Ürün Özellikleri
Varant Dinamikleri
Varant Pozisyonu Riskleri
Varant İşlem Esasları
Varant Fiyat Tesbiti
Varant Alım/Satım Stratejileri
Varantlarla Yatırım Portföyü
Bu site SSL Güvenlik Sistemi ile korunmaktadır.
© Borfin
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Yukarı