ANA-BANNER

Oynak Kur Döneminde Finansal Korunma (Hedging) Stratejileri

17 Ekim - 17 Kasım Dönemi Son Başvuru Tarihi: 17 Kasım 2030

Bu eğitimde, içinde bulunduğumuz oynak kur döneminde şirketlerin alması gereken finansal korunma önlemleri, basit bir dille ve sayısal örneklerle anlatılmaktadır. Verdiğimiz örnekler mümkün olduğunca en az riskli ve en düşük maliyetli yöntemlerden oluşmaktadır. Finansal korunmaya sahip olabilmek için ticaret ilişkinizin içerdiği döviz kurunun önümüzdeki 3 ay içinde hangi yöne gideceğini doğru tahmin etmeniz gerekmektedir. Bu eğitim, kurun yönünü tahmin etme konusunu içermemektedir. Bunu yerine, kurun kısa vadede yönünden emin olan ticaret erbabına, az miktarda para bağlayarak kurdaki istenmeyen değişikliklerden korunmayı öğretmektedir. Eğitimde detaylı olarak anlatılan tek finansal enstrüman, Vadeli İşlemler ve Opsiyon Piyasası (VİOP)’ta alınıp satılan Vadeli İşlemler kontratlarıdır.

Fiyatı
Eğitimin Amacı

Amacımız finansal okuryazarlığı olan kişilerin oynak kur döneminde finansal korunma yöntemlerini öğrenmelerini ve uygulayabilir hale gelmelerini sağlamaktır. 

Ne Kazandıracak

Kurun yönünü önümüzdeki 3 ay için doğru tahmin ettiğinizi düşünüyorsanız, bu eğitim tam sizin içindir. Bu eğitimde öğreneceğiniz finansal korunma yöntemlerini her 3 ayda bir tekrarlayarak sağlıklı bir finansal korunmaya sahip olabileceksiniz. Bu eğitimi alanlar, yaşamakta olduğumuz oynak kur düzeninde, fazla para bağlamadan finansal korunma (hedging) nasıl yapılır sorusunun yanıtını öğrenmiş ve uygulayabilir hale gelmiş olacaklardır. Böylece de, kurdaki ani değişikliklerden olumsuz etkilenmeyeceklerdir. 

Kimler Katılmalı

Yabancı para birimleriyle ticaret yapan, bu para birimleriyle borcu veya alacağı olan herkes, finansman bulma sorumluluğu olan herkes.

Eğitim Programı
Eğitimde 3 adet temel soruya yanıt verilmektedir.  
 
SORU 1:  Şu anda TL’deyim. Önümüzdeki ayın sonunda 100 bin USD ödemem var. O zamana kadar Dolar kurunun hatrı sayılır bir miktarda yükseleceğini tahmin ediyorum. Çok fazla para bağlamadan ne tür bir finansal korunma mümkündür?
 
SORU 2: Önümüzdeki ayın sonunda 100 bin USD alacağım var. O zamana kadar Dolar kurunun hatrı sayılır bir miktarda düşeceğini tahmin ediyorum. Çok fazla para bağlamadan ne tür bir finansal korunma mümkündür?
 
SORU 3: Yaklaşık 3 ay sonra 100 bin Euro ödemem var. O zamana kadar Euro (Avro) kurunun hatrı sayılır bir miktarda yükseleceğini tahmin ediyorum. Çok fazla para bağlamadan ne tür bir finansal korunma mümkündür?
Bu sorulara yanıt verilirken, Vadeli İşlem kontratlarının nereden, nasıl ve kaç TL teminat yatırma karşılığında alınabildiği ekran görüntüleri ile anlatılmaktadır. Her üç sorunun yanıtını verirken de, aracı kuruma gönderilmesi gereken teminatın miktarı hesaplanmaktadır. Tabii, bu teminatın sigortalanan döviz miktarının (örneğin 100 bin USD veya Euro) çok altında olduğu gösterilmektedir. Ayrıca, yapılan sigortadan (yani finansal korunmadan) para kaybetmemek için sözkonusu kurun, vadeli işlem kontratının vadesi dolduğunda kaç TL olması gerektiğinin hesaplanması da gösterilmektedir. Böylece, kurdaki başabaş noktasını hesaplayarak, önceden finansal korunma yapıp yapmama konusunda bilinçli karar verilebilmektedir.
 
Bu site SSL Güvenlik Sistemi ile korunmaktadır.
© Borfin
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Yukarı