ANA-BANNER

Swap-Forward Trade Öğreniyorum

07 Ocak - 07 Şubat Dönemi Son Başvuru Tarihi: 07 Şubat 2030
Forward anlaşmaları, belirli bir dayanak varlığı önceden belirlenmiş bir fiyat ve vadede alma ya da satma yükümlülüğü veren anlaşmalardır. Vade geldiğinde alıcı olan taraf (uzun pozisyon sahibi) kontratta belirtilen fiyattan dayanak varlığı almak zorundadır.  Aynı şekilde anlaşmayı satan taraf (kısa pozisyon sahibi) vade sonunda dayanak varlığı anlaşmada önceden belirlenmiş bir fiyat üzerinden alıcıya satmak zorundadır. Forward anlaşmaları taraflara yükümlülük getirmekte ve bu yükümlülükten kaçınma hiç bir şartta mümkün olmamaktadır.
İlk swap sözleşmeleri 1980’li yılların başlarında yapılmıştır. Swap, iki tarafın edimlerinin belirli bir zaman diliminde karşılıklı olarak değişiminde anlaştıkları bir finansal işlemdir. Swap işleminin esasını oluşturan edimlerin konusu, “belirli bir miktar ve nitelikteki para, döviz, altın, finansal araç, alacak, mal vb. varlıklar” olabilir. Faiz swapında değişime konu olan ödemeler, faiz, anapara veya hem anapara hem de faiz ödemeleri olabilir. Bu nedenle, swap, iki taraf arasında yapılan faiz veya anapara ödemelerinin, koşullarını önceden belirleyerek, değişimi sağlayan bir sözleşme olarak da tanımlanabilir. 
Tamamen değişken faizli bir borç yapısı, mevcut durumda kısa vadede avantajlı görünse bile uzun vadeli bir nakit akışı için risklidir. Sabit faizli uzun vadeli bir borç planı size tamamen öngörülebilir bir nakit akış tablosu sağlar, ancak faizi sabitlediğiniz zaman oluşan vade risk primi sebebi ile de faiz maliyetiniz artmaktadır. Faiz türevleri borç yükümlülüklerinizdeki faiz riskinizi en verimli bir şekilde düzenlemenize ve uygun bir portföy oluşturmanıza yardımcı olacaktır.
 
Eğitim Ücreti
Fiyatı : 185,50 TL 185,50 TL
Kdv Oranı : %18
KDV Dahil Fiyatı : 218,89 TL 218,89 TL
Eğitimin Süresi
Eğitimin süresi satın aldığınız tarihten itibaren 4 aydır . Eğitimimizi satın aldığınız andan itibaren, Borfin’e üye girişi yaparak izlemeye başlayabilirsiniz. Eğitim, www.borfin.com.tr' de videolarla sunulmaktadır.(Eğitim videoları indirilemeyecektir.)
Eğitmenler
Doç.Dr. Evren Bolgün
Eğitimin Amacı

Bu eğitimde, katılımcılara uygulamalı olarak forward ve döviz/faiz swap işlemleri ve faiz türev stratejileri tüm yönleri ile teorik fiyatlama ve örnek uygulamalar ile anlatılmaktadır. Temel kavramlardan güncel stratejilere kadar yurtiçi ve yurtdışı bazlı çeşitli örnekler ile, katılımcıların bu işlemler ve ilgili piyasalar hakkında detaylı bilgi sahibi olması sağlanmaktadır. Uygulamalar, günlük hayattaki gerçekte karşılaşılabilecek durumlar dikkate alınarak hazırlanmıştır.

Ne Kazandıracak?

Eğitim sonunda katılımcılar, yurtdışı ve yurtiçi forward alım/satım fiyatlamaları ile döviz ve faiz swap finansal korunma (hedging) işlemlerini ve faiz türevlerini çok daha profesyonel bir şekilde gerçekleştirebilecek, oluşturacakları çeşitli yatırım/korunma/spekülasyon stratejileri vasıtasıyla kişisel risk-getiri beklentileri doğrultusunda çok daha bilinçli bir vadeli yatırım imkanına kavuşmuş olacaklardır.

Kimler Katılmalı

Türev piyasalarda bireysel veya kurumsal olarak yatırım yapan/yapmayı düşünen ya da yatırımlara yön veren herkesin katılmasını tavsiye ediyoruz.

Eğitim Programı
  • Döviz Piyasaları
  • Faiz Arbitraj Teorisi
  • Forward Sözleşme Türleri
  • Spot-Vadeli Fiyat İlişkisi
  • Forward Alım/Satım İşlemleri (Teminat,Netleşme,Risk)
  • Forward Döviz Kontratı Fiyatlaması
  • Asimetrik Forward
  • Forward Rate Agreement (FRA)
Etiketler

evren bolgün, türev piyasalar, vadeli, döviz piyasaları, faiz arbitraj teorisi, forward sözleşme türleri, spot-vadeli fiyat ilişkisi, forward alım/satım işlemleri, teminat, netleşme, risk, forward döviz kontratı fiyatlaması, asimetrik forward, forward rate agreement, fra, döviz, spot, swap, forward

Bu site SSL Güvenlik Sistemi ile korunmaktadır.
© Borfin
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Yukarı